Ako vybrať oblek?

Chystáte sa na svadbu alebo inú formálnu akciu, ale váš šatník neponúka žiadny vhodný model? Alebo si chcete doplniť svoju zbierku o elegantný biznis oblek, vhodný k vášmu postaveniu? Oblek nemusí byť len čierno čierny. Predovšetkým pre menej formálne udalosti môžete siahnuť aj po živších farbách a rade štýlových doplnkov.

Chystáte sa na svadbu alebo inú formálnu akciu, ale váš šatník neponúka žiadny vhodný model? Alebo si chcete doplniť svoju zbierku o elegantný biznis oblek, vhodný k vášmu postaveniu? Oblek nemusí byť len čierno čierny. Predovšetkým pre menej formálne udalosti môžete siahnuť aj po živších farbách a rade štýlových doplnkov.

Doba čítania 11 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Najčastejšie využitie

Nemožno vyberať oblek bez toho, aby ste aspoň tušili, na akej príležitosti ho budete obliekať najčastejšie. Univerzálny čierny oblek síce využijete ako do divadla, tak aj ako hosť na svadbe, ale do práce už príliš vhodný nebude. Pri výbere sa zamerajte aj na to, aby oblek aspoň v malých nenápadných detailoch odrážal váš osobitý štýl a vkus.

Spoločenský, alebo neformálny

Aby ste vedeli, ako sa obliecť na typ spoločenskej udalosti od svadieb po divadlo, konferencie a plesy, venujte pozornosť pozvánke, a to predovšetkým spojeniu ako black alebo white tie. Kým anglická fráza black tie označuje čiernou viazanku, teda výzvu na obliekanie smokingu, formálnejšie white tie odporúča nosenie fraku s bielym motýlikom. Vždy si však starostlivo overte, o ako formálnu akciu pôjde, pravdepodobne by ste neunikli zvedavým pohľadom okolia, ak by ste boli jediným gentlemanom vo fraku, zatiaľ čo ostatní muži by celý večer nosili iba čierny oblek.

Na čo sa zamerať

Druh obleku

Pánske obleky sa nerozlišujú len na spoločenské a formálne. Ich rozdelenie je oveľa zložitejšie a vždy tiež záleží na správnej kombinácii farieb jednotlivých dielov. Voľba svadobného obleku by sa mala podriadiť danej lokalite. V luxusných sídlach a hoteloch bude pravdepodobne vyžadovaný trojdielny oblek spolu s vestou, oproti tomu na menej formálnych svadbách môžete nosiť oblekové nohavice, svetlú košeľu a vestičku. Ak sa chystáte na spoločenskú udalosť vyžadujúcu smoking, s čiernym oblekom si nevystačíte. Rozdiel medzi čiernym oblekom a smokingom je hlavne v detailoch, ktoré si však na prvý pohľad všimnú tí, ktorí poznajú etiketu. Klopy (látka zakrývajúca otvor vrecká) smokingu sú potiahnuté iným materiálom než sako, často lesklým. Nohavice s lampasmi (úzke pruhy) môžu byť zakončené klasicky, či manžetami. Ku smokingu ďalej patrí motýlik a vesta. Tú k čiernemu obleku nosiť nevyhnutne nemusíte.

Rozdiel medzi smokingom a čiernym oblekom je napríklad aj v nosení kravaty

Neformálny oblek môžete nosiť pokojne celý deň v práci, na vonkajších spoločenských akciách, rodinných oslavách a kdekoľvek, kde uznáte za vhodné. Často sa môžete stretnúť s termínom biznis oblek, ktorý popisuje ležérnejší druh obleku najčastejšie nosený do práce. Neformálny oblek lepšie podčiarkne vašu osobnosť aj vďaka tomu, že máte prakticky voľnú ruku pri výbere farby. Medzi obľúbené stále patria tmavomodré a kombinácie šedej. Neformálnym oblekom sa tiež prezývajú vychádzkové. V tejto kategórii nájdete napríklad pohodlnejšie saká športového charakteru - blejzre, ale aj nápadité kockované tvídové obleky, ktoré sa opäť vracajú do módy vďaka seriálu Peaky Blinders.

Tvídové obleky sa opäť vracajú do módy

Materiál

Polyester

Ak si nepotrpíte na prílišnú eleganciu a oblek vynosíte maximálne raz za rok, môže byť pre vás dostačujúci oblek z polyesteru. Ten je cenovo veľmi výhodný a medzi oblekmi najlacnejší. Nízka obstarávacia cena sa však odráža na kvalite obleku, ktorý bude značne nepriedušný a v lete naozaj nepohodlný. Pot sa bude minimálne odparovať a vy budete čakať na chvíľu, kedy budete môcť sako odložiť.

Vlna

Stávkou na istotu budú vlnené obleky, ktoré patria medzi špičky. Tieto obleky sú oproti polyesterovým mnohonásobne príjemnejšie a priedušné. Vlna skvele vyzerá a dobre drží tvar. To však tiež závisí na kvalite daného materiálu. Aj lacnejšia vlna môže po čase strácať tvar a viac nasiakavať vlhkosť. Kvalitu vlneného obleku spoznáte podľa číslovania jemnosti. Obleky od stupnice 120 možno považovať za veľmi kvalitné, číslo 180 sa väčšinou spája s prívlastkom luxusný oblek. Platí teda, čím vyššie číslo, tým jemnejší a menej krčivý materiál.

Ľan

Pokiaľ ani v lete nechcete prísť o kvalitu, ale vlnený oblek je príliš hrejivý, siahnite po ľane. Ten je ideálny na každodenné využitie a vďaka vysokej priedušnosti sa perfektne hodí práve do sparných letných dní. Ľan sa ale rýchlo krčí a je preto vhodnejší na denné akcie, ako na večerné spoločenské udalosti. K ľanovému obleku vyberajte ľahší materiál košele, ktorá by nemala svojim prevedením zatieniť kvalitné sako.

Kombinácia materiálov

Kombinované materiály sa väčšinou dobre udržujú a menej krčia. Na leto vám môže prísť vhod mäkká zmes ľanu a bavlny alebo priedušnej vlny s prímesou hodvábu, vďaka ktorému chytí oblek lesklejší šmrnc. Zimné obleky si hovoria o teplú vlnu s prímesou ďalších prírodných vlákien. Obľúbená je tiež kombinácia vlny a kašmíru, ktorá je nielen príjemná na dotyk, ale predovšetkým zahreje aj v mrazivých večeroch.

Do teplých dní voľte priedušné ľanové materiály

Gramáž a väzba látky

O kvalite a životnosti obleku tiež rozhodne hmotnosť a väzba látky. Gramáž určuje váhu látky na m². Gramáž obleku vhodného pre celoročné nosenie by sa mala pohybovať okolo 260-280 g. Na leto môžete vyberať ľahšie 200-220 g látky. Ak sa chystáte sako s nohavicami nosiť hlavne v zimných mesiacoch, siahnite po ťažších variantoch s gramážou presahujúcou 280 g.

Na celkový vzhľad obleku má vplyv aj konkrétna väzba tkanín, ktorá by mala byť ideálne keprová (twill) tvorená sústavou šikmých súbežných riadkov. Keprová väzba je veľmi mäkká, pružná a dostatočne vzdušná, používaná napríklad aj pri výrobe denimu.

Zapínanie

Obleky sa môžu zapínať na dvoch, alebo jednoradoch. Dvojradové obleky tvoria dva rady gombíkov o 6 alebo 4 kusoch a pri zapínaní jedna strana obleku prekrýva druhú. Tieto typy saka môžete nosiť na rovnakej spoločenskej udalosti ako saká jednoradové. V kombinácii saka s nohavicami a košele sa medze nekladú, len myslite na to, že dvojradové zapínanie je samo o sebe dostatočne výrazné. Obleky s jednoradovým zapínaním mávajú dva alebo tri gombíky, ktoré sa môžu na rozdiel od dvojradovej varianty rozopnúť v sede, prípadne na neformálnych akciách. Sako s tromi gombíkmi nepôsobí natoľko formálne oproti saku s tromi, ktoré sa naopak hodí pre mohutnejšie a vyššie postavy.

Obleky rozlišujeme aj podľa zapínania na jednoradové a dvojradové

Veľkosť

Pri zisťovaní vhodnej veľkosti saka si premerajte ramená, hrudník, pás, pričom obvod môžete časom zväčšiť popošitím gombíkov. Dĺžka saka by mala dosahovať až k nechtu palca a rukávy by mali prečnievať nad zápästia, ale poskytnúť dostatočný priestor na vyniknutie manžetových gombíkov košele. Pás nohavíc by mal potom sedieť približne 2 cm pod pupkom. Nohavice siahajú ideálne k topánkam tak, že čiastočne zakrývajú šnúrky a vzadu sa dotýkajú podpätku topánky.

Doplnky

Bez správnych a niekedy dokonca etiketou predpísaných doplnkov by nebol oblek oblekom. Ako už bolo povedané, smoking sa nezaobíde bez čierneho motýliku, bielej vreckovky a manžetových gombíkov. Iné ako biela košeľa s dlhými rukávmi a bez vrecka sa do formálneho obleku nenosia. Na celodenné nosenie vyberajte dostatočne príjemný a priedušný materiál.

Formálna spoločenská obuv musí byť čierna s uzavretým šnurovaním. K neformálnemu obleku napríklad letného štýlu sa hodia napríklad mokasíny z brúsenej kože alebo pohodlnej derby. Ak nie ste zviazaní nariadeným dresscodom, môžete zlaďovať nápadité doplnky a farby jednotlivých kusov. Nižšie nájdete tabuľku, ktorá môže pomôcť nájsť vhodnú kombináciu topánok a nohavíc. S farbou topánok by mal ladiť pásik, prípadne štýlové traky.

Farba nohavíc

Biela obuv

Šedá obuv

Čierna obuv

Svetlo hnedá obuv

Tmavohnedá obuv

Fialová obuv

Tmavomodrá obuv

Zelená obuv

Tmavo červená obuv

Biela

ÁNO

ÁNO

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Svetlo šedá

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Čierna

NIE

ÁNO

ÁNO

NIE

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Krémová

ÁNO

ÁNO

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Oranžová

ÁNO

NIE

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Tmavo hnedá

ÁNO

NIE

NIE

ÁNO

ÁNO

NIE

ÁNO

ÁNO

NIE

Modrá

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Námornícka modrá

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Olivovo zelená

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

NIE

ÁNO

Tmavo červená

ÁNO

ÁNO

ÁNO

ÁNO

NIE

NIE

ÁNO

ÁNO

ÁNO

Farba a vzory

Ak ste rozhodnutí pre konkrétny materiál, poznáte svojej veľkosti aj ostatné parametre, premyslite si, akú farbu by váš oblek mal mať. Ak vyberáte prvý a zatiaľ jediný oblek do svojho šatníka, voľte univerzálnu čiernu farbu, s ktorou nič nepokazíte. Hneď v zástupe stoja sivá a tmavomodrá. S tými však nemôžete ísť napríklad na pohreb. Tmavomodrý oblek pristane každému, nepôsobí natoľko strnulo a môžete ho bez starostí nosiť do práce, do divadla aj na svadby. K modrej farbe jednoducho zladíte farebné košele a vzorované kravaty. Sivý oblek má tiež pomerne široké využitie od schôdzok po vonkajšie akcie. Po sivom odtieni často siahne aj samotný ženích. K takémuto obleku môžete nosiť biele a čierne košele, drobné vzory aj neformálne tmavé roláky.

Farebné obleky pôsobia sebavedome a rozhodne upútajú pozornosť okolia

Ak máte v šatníku dostatočne jednofarebných oblekov, alebo jeden kvalitný univerzálny, nebojte sa vyjadriť svoj štýl vzorovaným oblekom. Na výber máte nespočetné množstvo typov od pruhov, károvaného obleku v štýle britských gentlemanov, po nenápadné prešívané ornamenty. V takýchto prípadoch si starostlivo premyslite, s akými doplnkami budete oblek nosiť a venujte dostatočný čas kombinovaním farieb. V lete môžete voliť svetlé pastelové farby, v zime dajte prednosť tlmenejším odtieňom. Ak si netrúfate na vzorované saká, môžete svoj outfit oživiť farebnými ponožkami. Stále ale platí, a pri obleku obzvlášť, že menej je viac.

Tipy na starostlivosť a čistenie obleku

  • Oblek neperte - pri znečistení ho odneste radšej do čistiarne, ideálna frekvencia čistenia je v závislosti od materiálu zhruba dvakrát až trikrát ročne.

  • Miesto žehličky horúca para - žehlenie by mohlo narušiť štruktúru obleku, preto je vhodnejším a šetrnejším variantom uloženie do horúcej pary, napríklad v uzavretej kúpeľni po horúcej sprche.

  • Na domáce čistenie použite kefu - vyhnite sa vlhčeným obrúskom, na očistenie od prachu a chlpov domácich maznáčikov vám môže pomôcť lepiaci valček.

  • Po príchode domov oblek neukladajte hneď do skrine - doprajte mu dostatok času na vyvetranie.

  • Po vyvetraní zaveste oblek na ramienko - vyprázdnite vrecká a nohavice preložte podľa pukov.

  • Oblek neodkladajte na stoličku - pri šoférovaní si oblek vždy vyzlečte a ak to spoločenská udalosť umožňuje, pri dlhšom sedení pri stole sako odložte.

  • Chráňte oblek pred dažďom - majte poruke štýlový dáždnik, či kabát.

  • Pri cestovaní používajte obal - pokiaľ možno oblek neskladajte do kufra, ale vložte do obalu na odev. Ten môžete potom preložiť a niesť v ruke ako tašku.

  • Neplňte vrecká - do vreciek od nohavíc, či saka patria len bankovky či vreckovka, všetko ostatné by malo byť uložené v taške alebo v aktovke.

  • Striedajte viac oblekov - najmä prémiové materiály sú náchylné na každodenné nosenie. Hodvábne prímesi môžu pri častom používaní vykazovať známky ošúchania na lakťoch a kolenách.